Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski w Gminie Jeżowe trwały od początku roku, jednak to ostatnie dni były ich kulminacją. Świętowały szkoły, parafie, odbywały się akademie, konkursy i imprezy towarzyszące.
W dniu Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada, mieszkańcy gminy mogli świętować jubileusz praktycznie cały dzień. Patronat na uroczystościami gminnymi objął Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak.
Uroczystości 11 listopada rozpoczęły się zbiórką Pocztów Sztandarowych, zaproszonych gości, harcerzy i mieszkańców gminy przed Gminnym Centrum Kultury, skąd orszak prowadzony przez Gminną Orkiestrę Dętą ruszył do Kościoła Parafialnego pw. Narodzenia NMP w Jeżowem.
Na uroczystość przybyło wielu znakomitych gości: Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak, radni gminni i powiatowi, dyrektorzy szkół, kierownicy jednostek samorządowych. Gminne obchody zaszczycił swoją obecnością Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Minister Marcin Warchoł z małżonką.
Po przybyciu do kościoła o godz. 11.00 odbyła się Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny koncelebrowana przez ks. Proboszcza Krzysztofa Pałaca i ks. Łukasza Malińskiego. Następnie po zakończonej Mszy św. wierni w procesji, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej przeszli na Cmentarz Parafialny pod Pomnik Poległych. Pamięć poległych za Ojczyznę uczczono chwilą zadumy, modlitwą i złożeniem wieńców i kwiatów.
Druga część uroczystości, czyli Uroczysta Akademia z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Gminie Jeżowe zorganizowana przez Gminne Centrum Kultury w Jeżowem, odbyła się po zakończonej mszy świętej w budynku Zespołu Szkół w Jeżowem (dawne gimnazjum).
Uroczystości rozpoczęły się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego przy akompaniamencie orkiestry i chóru Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jeżowem.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak który powitał zgromadzonych gości oraz w swoim przemówieniu podkreślił, w jakże prawdziwych słowach że „ My, Polacy lubujemy się dzisiejszym dniem, cieszymy się wolnością, która aktualnie posiadamy. Nie znaczy to jednak, że została ona nam dana na zawsze. Musimy troszczyć się o nią i być gotowi jej bronić”. Głos zabrał także Minister Marcin Warchoł.
Po zakończeniu części oficjalnej została odśpiewania ROTY wspólnie z SSM. Następnie rozpoczął się program artystyczny przygotowany na tę okoliczność. W kolejności wystąpili:
• Grupa Mażoretek FORTIS z GCK Jeżowe (grupy z Jaty i Cholewianej Góry) instruktor Iwona Zaguła
• Koncert muzyczno-taneczny zespołu Pieśni i Tańca RACŁAWICE działający przy Katolickim domu Kultury ARKA w Racławicach, dyrektor Ewa Sęk, choreograf Jolanta Warchoł-Skoczylas.
• Koncert Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jeżowem przygotowany przez uczniów i nauczycieli. Dyrektor Marek Sękiel, dyrygowała Agnieszka Tomaszek
• Koncert Chóru Parafialnego GAUDEAMUS z Parafi pw. Narodzenia NMP w Jeżowem – dyrygowała Beata Lewicka
Występom towarzyszyły wystawy: Wstawa pokonkursowa Polski Orzeł, Konkurs rodzinny Zespołu Szkół w Jeżowem okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości, wystawa pokonkursowa najlepszych prac na Plakat z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości zorganizowany przez GCK Jeżowe oraz wystawa reprodukcji starych fotografii ze Zbiorów Pani Zofii Łysiak Poisel wykonanych przez Ryszarda Poisla, przedstawiająca zdjęcia z okresu I Wojny Światowej, związanych z tragicznymi wydarzeniami tych czasów i pokazujące tereny Jeżowego, Grobel, Rudnika, Łętowni i okolic, zniszczenia wojenne i ciężkie życie mieszkańców tych terenów. Składamy podziękowania dla Pani Zofii Łysiak za udostępnienie wystawy. Obsługę konferansjerską poprowadził Jerzy Horodecki.
Słowa podziękowania należą się także dla Dyrektor Zespołu Szkół w Jeżowem Katarzyny Sudoł za użyczenie budynku szkoły, wykonanie scenografii i pomoc w organizacji uroczystości oraz Dyrektorowi SSM z Jeżowego Markowi Sękielowi, uczniom i nauczycielom SSM w Jeżowem. Składamy podziękowania dla Orkiestry Dętej Gminy Jeżowe, za uświetnienie przemarszu i oprawę Mszy Świętej, delegacji pocztów sztandarowych ze szkół i jednostek OSP oraz organizacji.
O godzinie 19.00 rozpoczęła się trzecia część uroczystości niepodległościowych. Wieczorem w Parku Gminnym zostały zorganizowane w po raz pierwszy Ogniska Niepodległości w Gminie Jeżowe.
Mimo dość zimnego wieczoru na uroczystość plenerowe przybyła liczna grupa mieszkańców gminy, dzieci, młodzieży a nawet całych rodzin. Nie zabrakło flag, o których przyniesie prosili organizatorzy. Impreza rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego oraz utworem „Rota” wykonanym na trąbce przez Janusza Nieckarza. W parku rozbrzmiewały wspólnie śpiewy przy ogniskach, przy piosenkach wyświetlanych na telebimie. Konferansjer Jerzy Horodecki w chwilach miedzy piosenkami, przytaczał fakty z naszej niepodległościowej historii oraz recytował wiersze. Nie zabrakło także darmowych kiełbasek które każdy mógł upiec przy ognisku czy ciepłej herbaty. O 21 w przejmującym utworze „Cisza” wykonanym na trąbce przez Janusza Nieckarza przyszedł czas na długo oczekiwany pokaz fajerwerków. Przejmująco zawyły syreny strażackie i przy dźwiękach muzyki Krzesimira Dębskiego – „Polonez Husarii” rozpoczął się efektowny pokaz fajerwerków.
Organizacją tego wydarzenia zajęło się Gminne Centrum przy wsparciu Strażaków z OSP Jeżowe, pomocy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Gminnej Spółki Serwitutowej. Dziękujemy takim osobom jak: dyrektor ZGK Marek Kamiński oraz Przewodniczący Gminnej Spółki Serwitutowej Stanisław Szot, za zabezpieczenie drewna oraz pomoc techniczną. Paleniem ognisk zajęli się strażacy naszej Jednostki OSP z Jeżowego pod czujnym okiem komendanta gminnego Leszka Rogali.
Na zakończenie uroczystości Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak podziękował wszystkim za obecności, trwanie mimo chłodu, w tym ważnym dla każdego Polaka dniu. Słowa podziękowania zostały skierowane także za zorganizowanie uroczystości dla dyr. Zbigniewa Bednarza oraz pracowników Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem. Dziękował także wszystkim tym którzy przyczynili się do uświetniania Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Gminie Jeżowe.
Organizatorem obchodów gminnych było Gminne Centrum Kultury w Jeżowem we wspołpracy z Gmina Jeżowe i gminnymi instytucjami i stowarzyszeniami
źródło: Gmina Jeżowe