20 sierpnia na terenie rekreacyjnym nad zalewem w Jarocinie odbyły się Dożynki Powiatu Niżańskiego. Pogoda była wyjątkowo deszczowa, wieńce dożynkowe po Mszy Świętej zostały w kościele, aby nie zmokły.
Dożynki rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kościele p. w. Matki Bożej Bolesnej w Jarocinie podczas której zostały poświęcone wieńce dożynkowe. Gminę Jeżowe reprezentował Wójt Gminy Jeżowe – Marek Stępak oraz Przewodniczący Rady Gminy Jeżowe – Mirosław Bajek. Z Gminy Jeżowe wieńce dożynkowe prezentowały: Stowarzyszenie „Kobiety z Pasją” z Zagościńca, Sołectwo Pogorzałka, Sołectwo Kameralne i Sołectwo Stary Nart. Stoisko promujące Gminę Jeżowe przygotowało Gminne Centrum Kultury w Jeżowem, oraz stoisko z jadłem tradycyjnym Stowarzyszenie „Kobiety z Pasją” z Zagościńca “.
Na stoisku prezentowany był dorobek artystyczny i kulturalny Gminy Jeżowe, oraz lokalne przysmaki przygotowane przez Stowarzyszenie “Kobiety z Pasją”. W tym roku szczególnie mocno promowaliśmy tradycyjny produkt Gminy Jeżowe – jeżyny. Nie zabrakło plansz promujących jeżyny oraz produktów z nich wykonanych (nalewek, soków, wina, dżemów …).
W konkursie wieńcowym wzięły udział wszystkie cztery wieńce z naszej gminy a drugą nagrodę otrzymał wieniec z Sołectwa Pogorzałka. Doceniony przez komisję pod przewodnictwem Pani etnograf Jolanty Dragan przepiękny wygląd wieńca, kunszt wykonania jak i tradycyjna forma oraz naturalne materiały z jakich był wykonany. Ogólnie wszystkie wieńce z naszej gminy prezentowały się znakomicie.
W ramach Dożynek odbyły dwa się konkursy kulinarne: I Powiatowy Konkurs na Tradycyjny Produkt Kulinarny Powiatu Niżańskiego, w którym Stowarzyszenie “Kobiety z Pasją” zaprezentowało pierogi z kapusty zdobywając pierwsze miejsce, oraz konkurs na chleb i smarowidło do chleba, w którym udział wzięło Stowarzyszenie Kobiety z Pasją oraz Sołectwo Stary Nart. Program artystyczny na scenie zaprezentowała Kapela Ludowa „Jeżowanie” w nowym odmłodzonym składzie. Świetny koncert bardzo się podobał publiczności. Trzecie miejsce w konkursie na sołtysa Roku Gazety Sztafeta otrzymała Pani Barbara Fusiek Sołtys Sołectwa Groble. Tytuł Rolnika Roku 2017 podczas tegorocznych dożynek otrzymała Pan Marek Piróg rolnik i sołtys z Cholewianej Góry. Natomiast tytuł najzdolniejszego ucznia Kinga Bednarz ze Starego Nartu. Strażacy z OSP Groble reprezentowali naszą gminę delegując poczet sztandarowy na uroczystości dożynkowe. Dziękujemy Strażakom z Jednostek OSP Gminy Jeżowe za udostępnienie pojazdów do przewiezienia wieńców dożynkowych.
W tegorocznych dożynkach Powiatu Niżańskiego Gmina Jeżowe zaprezentowała się znakomicie zdobywając pierwszą nagrodę w konkursie kulinarnym oraz drugą w konkursie wieńcowym. Gratulujemy sukcesu.

Galeria