9 czerwca 2019 roku odbyła się kolejna czwarta edycja Festiwalu Kultury Historycznej LASOVIANA w Jeżowem. Organizatorem tej imprezy było Gminne Centrum Kultury w Jeżowem. Patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak.
Tym razem organizatorzy zmodyfikowali nieco charakter imprezy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najmłodszych mieszkańców naszej gminy. To właśnie dla nich przygotowano najwięcej atrakcji w postaci Mega Parku dmuchańców, na różnorodnych zjeżdżalniach dzieci przez całą imprezę do godz. 20 mogły zjeżdżać do woli i co najważniejsze – za darmo. Zabawa ta cieszyła się niezwykłą popularnością. Dla dzieci przygotowano także atrakcje w postaci animacyjnych zabaw i konkursów. O to zadbała grupa zawodowych animatorów The Best Party z Niska.
Ale największą atrakcją imprezy Lasowiana 2019 wpisującą się w historyczny charakter wydarzenia była niezwykle imponująca wystawa pojazdów i wyposażenia Wojska Polskiego. Nie były to co prawda pojazdy historyczne ale najnowszy nowoczesny sprzęt naszego wojska. Ekspozycja została zorganizowana dzięki uprzejmości i przychylności Dowódcy 3 Batalionu Inżynieryjnego ppłk Radosławowi Podolskiemu. Organizatorzy imprezy oraz Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak składają serdeczne podziękowanie za włączenie się w organizację naszej imprezy. Ta ekspozycja, pojazdów, sprzętu i wyposażenia była niezwykle ciekawą i wartościową częścią festiwalu. Wystawa ta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno dzieci i jak i dorosłych. Jeszcze raz bardzo dziękujemy za udział.
Ale to nie jedyny wojskowy akcent na naszym festiwalu. Dla wszystkich uczestników organizatorzy przy wsparciu 34 Wojskowego Oddziału Gospodarczego zabezpieczyli bezpłatnie przepyszną, prawdziwą wojskową grochówkę. Nikomu jej nie zabrakło, a amatorów popróbowania wojskowego specjału nie brakowało.
Ochotnicza Straż Pożarna z Jeżowego zaprezentowała swój samochód bojowy Mercedes oraz wyposażenie ratownicze. Dziękujemy bardzo zarówno Wam jak i Gminnemu Prezesowi OSP Leszkowi Rogali, zawsze można na Was liczyć.
Na imprezie nie zabrakło występów zespołów działających przy Gminnym Centrum Kultury w Jeżowem, takich jak zespół taneczny SARDIAN, Mażoretki FORTIS Jata i Cholewiana Góra, czy grupa tańca ludowego z Grobel. Zespoły przygotowały instruktorki: Dominika Piróg, Karolina Burek i Iwona Zaguła. Wystąpiła także nasza Kapela Ludowa Jeżowianie pod kierunkiem Marii Kopacz. Koncert ludowych utworów to była prawdziwa uczta dla miłośników muzyki ludowej oraz tradycyjny element lasowiacki na naszej imprezie.
Świetny koncert dała nasza Samorządowa Szkoła Muzyczna z Jeżowego. Chór dziecięcy przygotowała do występu a także dyrygowała nim Pani Agnieszka Tomaszek, przy akompaniamencie nauczycieli i muzyków z naszej szkoły muzycznej. Dziękuję dyrektorowi Samorządowej Szkoły Muzycznej z Jeżowego Markowi Sękielowi za włączenie się w naszą imprezę.
Obsługę konferansjerską imprezy doskonale poprowadził zawsze niezawodny Pan Jerzy Horodecki.
Tegoroczna Lasowiana zakończyła się około godz. 20.00 i mimo upału i komarów, cieszyła się dużą popularnością, spora frekwencja, dużo bezpłatnych atrakcji pozwoliły mieszkańcom naszej gminy na miłe i pożyteczne spędzenie niedzieli. Podziękowania dla Pana Marka Kamińskiego dyr ZGK za wsparcie techniczne organizacji imprezy. Organizacja imprezy nie była by możliwa bez pełnego zaangażowania pracowników GCK i bibliotek, którym bardzo dziękuje.
Zbigniew Bednarz – dyr. GCK Jeżowe

Galeria