SKRZYPEK LUDOWY Z CHOLEWIANEJ GÓRY (GMINA JEŻOWE), JEDEN Z OSTATNICH PRAWDZIWYCH LASOWIAKÓW
Michał Dudzik urodził się w Cholewianej Górze 1. października 1912 r. Naukę gry na skrzypcach podjął po skończeniu 4 klasy szkoły podstawowej (wcześniej grał ze słuchu -tradycje rodzinne – ojciec i brat grali na skrzypcach)
Nauka trwała 6 miesięcy u kierownika gimnazjum w Rudniku, dokąd Michał chodził piechotą codziennie z Cholewianej Góry (nauka była odpłatna -2 złote za godzinę lekcji).
Po okresie nauki zaczął grywać z zespołami ludowymi jeszcze w okresie przedwojennym – lata 1930-1939 (zespół „Żarkowscy z Korczowisk”). W okresie wojny Michał i rodzina wysiedleni do Kamienia (gra okazjonalna na uroczystościach rodzinnych i okolicznościowych).
Po wojnie występuje jako członek zespołów kolędniczych ~ działających na terenie Cholewianej Góry i miejscowości okolicznych.
Początki lat 60-tych to występy z zespołem „Cebule” z Kamienia. Ten okres działalności artystycznej trwał do końca lat 60-tych. Lata 70-te to działalność w zespole „Jakubki” z Jeżowego. W późniejszym okresie występy okazjonalne.
Od 1992 roku współpracuje z Gminnym Centrum Kultury i kapelą ludową „Jeżowianie” działającą w Gminnym Centrum Kultury. Od czasu współpracy z GCK Jeżowe bierze udział w przeglądach, konkursach i festiwalach folklorystycznych, gdzie zdobywa nagrody i wyróżnienia.
W roku 2000 zostaje laureatem XXXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (16-18 czerwca 2000r.)
W 2002 roku ( w swoje 90 urodziny) otrzymał nagrodę od wicemarszałka województwa za długoletnią działalność artystyczną.
Michał Dudzik to znacząca postać dla kultury lasowiacczyzny, wybitny instrumentalista ludowy-skrzypek, jedyny w kraju odtwórca tradycyjnego folkloru muzycznego powstałego na terenie Cholewianej Góry w XIX wieku tzw. „ cholewioków” i żywy świadek i kontynuator tej tradycji muzycznej.
Twórczość artysty była dokumentowana przez: Telewizję Polską Program 2, Polskie Radio Program 1, Radio Rzeszów, Radio Centrum, Radio Leliwa, a także przez etnografów i etnomuzykologów (dr Krzysztof Ruszel, Alicja Haszczak, Jolanta Danak-Gajda).