W dniu 3 marca 2019 roku w Gminie Jeżowe odbyły się zorganizowane przez Gminne Centrum Kultury w Jeżowem Uroczyste Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jeżowem. Uroczystości pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Jeżowe Marka Stępaka rozpoczęły się o godz. 10.30 zbiórką delegacji Pocztów Sztandarowych ze szkół i jednostek OSP z naszej gminy, przedstawicieli władz, oraz zaproszonych gości i delegacji kombatantów Światowego Związku Żołnierzy AK w Rzeszowie na placu przed Gminnym Centrum Kultury w Jeżowem.
W uroczystościach wzięli udział kpt Julian Pawełek – Prezes Zarządu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy A. K. w Rzeszowie, mjr Stefan Michalczak – Prezes Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy A. K. w Rzeszowie, kpt Edward Sarna – członek Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy A. K. w Rzeszowie, por. Władysław Koziarz – członek Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy A. K. w Rzeszowie, Lucyna Suwalska – księgowa – skarbnik Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy A. K. w Rzeszowie, Starszy plutonowy Antoni Banat – członek Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy A. K. w Rzeszowie, Łukasz Pompa – sekretarz Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy A. K. w Rzeszowie, Bogusław Soboń – członek Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy A. K. w Rzeszowie
Swoją obecnością uroczystości zaszczycił Poseł na Sejm RP Mieczysław Miazga. Na uroczystości przybyli także Starosta Powiatu Niżańskiego Robert Bednarz oraz Przewodniczący Rady Gminy Jeżowe Marian Koc.
O 10.45 Orkiestra Dęta Gminy Jeżowe poprowadziła uczestników uroczystość do Kościoła Parafialnego p.w Narodzenia NMP w Jeżowem gdzie odbyła się Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Mszę świętą koncelebrowali ks. Proboszcz Krzysztof Pałac, ks. Łukasz Maliński i ks. Patryk Gładkowski. Po zakończonej mszy goście przeszli do sali widowiskowej Remizy OSP Jeżowe, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, Orkiestra Dęta wykonała krótki koncert utworów patriotycznych. Następnie Wójt Gminy Jeżowe przywitał zaproszonych gości, delegacje Pocztów Aztandarowych, Radnych Gminnych i Powiatowych, dyrektorów szkół i kierowników jednostek organizacyjnych, młodzież szkolną oraz mieszkańców naszej gminy.
Wójt Marek Stępak w swoim przemówieniu podkreślił wagę uroczystości oraz zasługi Żołnierzy Wyklętych dla naszej Ojczyzny, Szczególnie podkreślił osobę Majora Łukasza Cieplińskiego, który zginął z rąk komunistycznych oprawców, jego niezłomna postaw i patriotyzm powinny być wzorem dla każdego Polaka.
Prowadzący uroczystość Jerzy Horodecki odczytał List Prezydenta RP Andrzeja Dudy wystosowany dla organizatorów obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. List skierowała także do Wójta Gminy Jeżowe Marka Stępaka Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart.
Następnie został zaprezentowany program przygotowany przez grupę artystyczną działającą przy Gminnym Centrum Kultury w Jeżowem. Reżyserem przedstawienia była Pani Maria Kopacz. Przestawienie , montaż słowno-muzyczny, został oparty o grypsy Majora Łukasza Cieplińskiego z celi, kierowane do żony i synka. Wyjątkowo emocjonalne i wzruszające przedstawianie spotkało się z uznaniem i bardzom życzliwym przyjęciem publiczności.
Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK w Rzeszowie zabrali głos, dzieląc się swoimi wzruszeniami i wspomnieniami z czasów okupacji. Poseł na Sejm RP Mieczysław Miazga zabierając głos podzielił się swoimi refleksjami związanymi z tym świętem, odnosząc się także do czasów w współczesnych, zwrócił uwagę na aspekt wychowania patriotycznego i pielęgnacji tradycyjnych wartości, podziękował także organizatorom za zaproszenie. Na zakończenie Wójt Gminy Marek Stępak wręczył kombatantom symboliczne upominki. Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak i dyrektor GCK Jeżowe Zbigniew Bednarz otrzymali od , mjr Stefan Michalczaka pamiątkowe książki z dedykacjami.
Kolejnym punktem uroczystości był Bieg Pamięci Tropem Wilczym organizowany w ramach ogólnopolskiej akcji Fundacji Wolności Demokracja. Już po raz siódmy w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pobiegną wszyscy ci, którzy chcą nadać nowoczesny ton historii o ludziach niezłomnych w swej idei. 3 marca w całej Polsce w pamiątkowym biegu wystartowało ponad 75 000 osób z 360 miast, z czego 8 z nich to największe światowe metropolie. Jeżowe także włącza się już po raz czwarty w organizację biegu. Odbyło się już pięć edycji biegu w Jeżowem, ale pierwszy bieg został zorganizowany poza ta akcją. Nasza Gmina jako jedna z pierwszych na Podkarpaciu włączyła się w tą ogólnopolską akcję.
W jeżowskim biegu pobiegło ponad 100 uczestników a zwycięzcami w poszczególnych kategoriach byli:
Kat kobiet:
1. Wiktoria Bochenek
2. Gabriela Kania
3. Katarzyna Szewc
Kat. Mężczyzn
1. Piotr Stasiowski
2. Kuba Rogowski
3. Tomasz Kopeć
Najmłodsi uczestnicy to: Sara Kraska i Antoś Stępak
Najstarsi uczestnicy to: Renata Burda i Mieczysław Żurawski.
Wszyscy otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy.
Na zakończenie uroczystości Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak, podziękował nauczycielom WF Jackowi Dąbkowi i Piotrkowi Błądkowi za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu biegu, Jerzemu Horodeckiemu za prowadzenie konferansjerki oraz Marii Kopacz za wyreżyserowanie i przygotowanie programu artystycznego. Słowa podziękowania skierowane zostały także Strażakom OSP Jeżowe, za zabezpieczenia trasy biegu oraz księżom, delegacjom Pocztów Sztandarowych i Orkiestrze Dętej.
Podziękowania i słowa uznania od Wójta zostały skierowane w kierunku głównych organizatorów uroczystości czyli pracowników GCK Jeżowe z dyrektorem Zbigniew Bednarzem na czele.