W dniu 1 marca 2020 w Jeżowem odbyły się po raz szósty Uroczyste Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jeżowem .

Obchody objął patronatem Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak. Na uroczystość przybyli przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK z Rzeszowa w osobach: mjr. Stefan Michalczak, kpt. Edward Sarna. por. Władysław Koziarz, por Antoni Barnat, Wanda Tarnawska, Bogusław Soboń oraz przedstawiciele Jednostek Wojskowych z Niska. W uroczystościach wzięli udział także: Starosta Powiatu Niżańskiego Robert Bednarz, zca przew. Rady Gminy Jeżowe Roman Łyko, radni Gminni i powiatowi, dyrektorzy szkół.  Uroczystość rozpoczęła się zbiórką przez Gminnym Centrum Kultury w Jeżowem, skąd Poczty Sztandarowe, harcerze, zaproszeni goście, kombatanci w asyście Orkiestry Dętej przemaszerowali do Kościoła Parafialnego pw. Narodzenia NMP w Jeżowem. 

W kościele została odprawiona Uroczysta Msza Święta za Ojczyznę przez ks. Łukasza Malińskiego. Następnie po przejściu do Remizy OSP Jeżowe odbyła się dalsza cześć uroczystości akademia poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po odegraniu hymnu i wykonaniu krótkiego koncertu pieśni patriotycznych przez Orkiestrę Dętą Gminy Jeżowe, została zaprezentowana inscenizacja teatralna przygotowana przez młodzież pod kierunkiem Marii Kopacz poświęcona jednej z najbardziej znanych bohaterek  antykomunistycznego podziemia – Danucie Siedzikównej  pseudonim „Inka”. 

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak w swoim przemówieniu oddał hołd bohaterom, którzy nie złożyli broni i walczyli z sowieckim i rodzimym, komunistycznym okupantem. Podziękował także za obecność kombatantom Światowego Związku Żołnierzy AK z Rzeszowa, którzy już po raz szósty zaszczycają swoja obecnością gminne obchody w Jeżowem. Głos także zabrali kombatanci, żołnierze AK dziękując za zaproszenie i dzieląc się swoimi wspomnieniami z czasów wojny i okupacji sowieckiej.


Drugą częścią uroczystości był orgaznizowany po raz kolejny bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym w Jeżowem. Na biegu zapisało się 130 biegaczy z naszej gminy i terenu województwa podkarpackiego.  Trasa biegu o długości 1963 m i przebiegła trasą jak w poprzednich latach. W związku z opadami deszczu trasa była nieco błotnista. Wyniki biegu przedstawiają się następująco:


Kategoria mężczyzn:
1 miejsce Piotr Stasiowski z Brzózy Królewskiej (5:57:31)
2 miejsce Grzegorz Piędel z Cholewianej Góry (6:11:00)
3 miejsce Patryk Kołodziej z Zalesia (6:12:13)


Kategoria kobiet
1 miejsce Patrycja Szot z Jaty (8:33:23)
2 miejsce Wiktoria Bochenek z Rudnika nad Sanem (8:54:50)
3 miejsce Agata Olko z Grobel (9:08:72)


Najstarsi biegacze: Mieczysław Żurawski ze Stalowej Woli oraz Wanda Błądek z Jeżowego


Najmłodsi biegacze: Maksymilian Bajek z Jeżowego i Magdalena Bajek z Jeżowego


Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki ufundowane przez Wójta Gminy Jeżowe Marka Stępaka. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok. Dziękujemy za pomoc przy organizacji biegu nauczycielom WF Piotrowi Błądek i Jackowi Dąbek oraz Jerzemu Horodeckiemu za prowadzenie konferansjerki. Słowa podziękowania należą się Strażakom OSP Jeżowe za zabezpieczenie trasy biegu oraz pracownikom GCK za organizację uroczystości.

Galeria