W poniedziałek 2 kwietnia 2012 roku w kościele parafialnym pw. NNMP w Jeżowem odbył się zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury w Jeżowem  Koncert Pieśni Pasyjnych, pt. „Męke Bożą spominajmy”.
Podczas koncertu wystąpiły połączone chóry: Chór Młodzieżowy z Sokołowa Małopolskiego, Chór Młodzieżowy Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem oraz Kwartet Wokalny z Sokołowa z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej.

Repertuar koncertu zawierał cały przekrój polskich pieśni pasyjnych począwszy od najstarszych średniowiecznych pieśni, lamentów, wierszowanych „historii pasyjnych” po dzisiejsze utwory traktujące o Męce Pańskiej. Ponieważ sporej części z nich nie używa się już w kościołach, była to doskonała okazja do poznania bogatej polskiej tradycji pasyjnej. Koncert z uwagi na prezentowany gatunek muzyki i połączenie wykonań z czytaniami z Pisma Św. miał formę medytacji i rozważania Męki Pana Jezusa.

Cały koncert trwał ponad godzinę przebiegał w niezwykłym skupieniu, zadumie i rozmyślaniach nad Męką Pańską. Chóry znakomicie wykonały 17 utworów przy akompaniamencie kwintetu smyczkowego. 

Myślę że ci którzy przyszli na koncert i wytrwali do końca nie żałowali poświęconego czasu. Pomiędzy codziennym krzątaniem, myciem okien, sprzątaniem i przygotowaniami do świąt brakuje nam zawsze tego czasu, czasu na wyciszenie i zadumę.

Koncert ten był nie tylko niezwykłym wydarzeniem religijnym i duchowym ale także wyjątkowej wartości wydarzeniem kulturalnym. Było to z pewnością jedno z najważniejszych, a na pewno najwartościowszych tegorocznych imprez artystycznych organizowanych przez GCK Jeżowe.

Dziękuję ks. proboszczowi Krzysztofowi Pałacowi za to że tak bardzo przychylnie przyjął ideę organizacji tego koncertu i udzielił nam wszelkiej pomocy. Jego gorące podziękowanie na zakończenie koncertu i znamienite słowa „….drugi dzień kwietnia kiedy 7 lat temu Ojciec Święty, Błogosławiony Jan  Paweł II, który odchodził z tej ziemi do nieba, a  który tak bardzo kochał muzykę, kochał młodzież, myślę że cieszy się tam w niebie z  dzisiejszego koncertu, dzisiejszej uroczystości i gratuluje wam też, tego pięknego wykonania, przepięknej medytacji….” skierowane do młodych artystów świadczą o tym że koncert był wyjątkowym wydarzeniem.

Dziękuję wykonawcom, a więc Młodzieżowemu Chórowi z Sokołowa, wokalistom i instrumentalistom a także naszemu  Młodzieżowemu Chórowi z GCK Jeżowe, a w szczególności dziękuję dyrygentowi Sebastianowi Lesiczce, który  przygotował młodzież i przeprowadził koncert.

Wspomnę  że Pan Sebastian prowadzi zajęcia muzyczne i wokalne na które zapraszamy dzieci i młodzież do Gminnego Centrum Kultury.
Zbigniew Bednarz – dyr.GCK Jeżowe