12 lutego 2016 r. w Zespole Szkół w Cholewianej Górze odbył się VI Przegląd Teatrów Szkolnych im. J. Wasyliszyna, pod patronatem Wójta Gminy Jeżowe Marka Stępaka, który ufundował wszystkie nagrody i upominki dla młodych artystów i ich opiekunów. Tegorocznym tematem Przeglądu były Bajki – znane i nieznane.

Ten piątkowy wieczór był kolejnym już spotkaniem z teatrem szkolnym, do którego młodzi artyści przygotowywali się od tygodni a nawet miesięcy. Efekty ich ciężkiej pracy zostały zaprezentowane szerokiej publiczności, która, jak co roku nie zawiodła i tłumnie przybyła do budynku ZS w Cholewianej Górze. Przegląd ma już swoich wiernych fanów i z każdym rokiem zdobywa ich coraz więcej, co jest prawdziwym powodem do dumy i zachętą do dalszej pracy dla Organizatorów.
Młodzi ludzie z chęcią biorą udział w zajęciach teatralnych. Dowodzi to, że nie tylko telefony, gry i wirtualny świat są warte zainteresowania. W dzisiejszych czasach, w których młody człowiek często widzi tylko komputer i Internet, teatr staje się wspaniałą alternatywą. Dlaczego warto stać się częścią tej wspaniałej przygody? Teatr uczy cierpliwości, wewnętrznej dyscypliny, wychowuje do odpowiedzialności, uczy wrażliwości, pomaga w odkrywaniu własnych talentów, przełamywaniu barier oraz kształtuje postawę otwartą i twórczą u młodego człowieka. Teatr ponadto uczy pewności siebie, ogłady w zachowaniu, pomaga pozbyć się kompleksów, rozładować stres, zniwelować niepowodzenia szkolne i doskonali pamięć.
Po raz pierwszy, w tegorocznym Przeglądzie udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej. Klasa V z Jeżowego pod opieką Pani Bogumiły Pikor przygotowała inscenizację Kopciuszka. Najmłodsi aktorzy zdobyli serca publiczności doskonałym przygotowaniem, humorem i radością, z jaką występowali na scenie.
Pozostali uczestnicy to aktorzy z klas gimnazjalnych. Bajkę „Pinokio” zaprezentowała grupa teatralna z Gimnazjum w Starym Narcie pod opieką Pani Aldony Klechy. „Śpiącą Królewnę” przedstawili uczniowie z Gimnazjum w Jacie, przygotowani przez Panie Halinę Rogalę i Annę Drelich. Oprócz bajek bardzo popularnych widzowie mogli obejrzeć również te mniej znane, jak „O królewnie, piekarczyku i pieczeniu chleba, czyli Francuskie dyrdymały i sztukę pieczenia chleba”, którą zaprezentowali uczniowie Gimnazjum w Jeżowem pod opieką Pani Marii Kopach oraz „Pierścień i Różę” odegraną przez gospodarzy Przeglądu, czyli uczniów Gimnazjum w Cholewianej Górze, których przygotowała Pani Edyta Walczuk.
Występy Młodych Aktorów oceniało trzyosobowe jury pod przewodnictwem Pani Joanny Baran, aktorki Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Pozostali jurorzy to Pan Ryszard Mścisz, polonista ZS w Jeżowem oraz Pan Michał Wasyliszyn
Jurorzy, których zadaniem był wybór najlepszego aktora i aktorki wieczoru, najlepszej roli drugoplanowej oraz przyznanie wyróżnień, przy ocenie brali pod uwagę: dykcję, interpretację tekstu, grę aktorską oraz pomysł;
Jury wyróżniło Annę Rurak ze SP w Jeżowem za rolę Kopciuszka, Izabelę Marszał z Gimnazjum w Jacie za rolę Królowej w przedstawieniu o Śpiącej Królewnie, Gabrielę Kozdroń, jako Angelikę i Dawida Bednarza, jako Króla z bajki Pierścień i Róża z Gimnazjum w Cholewianej Górze. Nagroda za rolę drugoplanową przypadła uczniowi Gimnazjum w Jeżowem, Damianowi Sobieszkowi za rolę Króla w przedstawieniu O królewnie, piekarczyku i pieczeniu chleba. Najlepszymi aktorami wieczoru okazali się bohaterowie bajki Pierścień i Róża, Agata Piela odgrywająca rolę Gburii Furii i Dawid Majczak, jako książę Lulejka z Gimnazjum w Cholewianej Górze.
Marek Stępak – Wójt Gminy Jeżowe nie krył radości i dumy z tak udanego wydarzenia artystycznego, a wręczając nagrody i upominki artystom i ich opiekunom życzył by rozwijali swoje talenty i twórcze zdolności, dzielili sie radością sceniczną, oraz by ta działalność miała wielkie walory twórcze i wychowawcze.
Wspaniały wieczór zakończył się w radosnej atmosferze. Publiczność gratulowała aktorom ich wspaniałych występów, a co niektórzy już dopytywali się o przyszłoroczne spotkanie
z Teatrem w Cholewianej Górze.
Zatem cieszymy się bardzo, dziękujemy za przybycie, zapraszamy i do zobaczenia…

Edyta Walczuk

Galeria