Podwójną okazję do świętowania w gminie Jeżowe mieliśmy w niedzielę, 17. lipca. Liczne grono zainteresowanych przyciągnęły uroczystości w Jacie: jubileusz siedemdziesięciolecia miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz piknik rodzinny ph. „Moje miejsce na ziemi” zorganizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Jacianki”.
            ***

            Celebrowanie pięknej, siedemdziesiątej rocznicy z druhami z OSP Jata rozpoczęła Msza Św., której w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej przewodniczył ks. proboszcz Janusz Depciuch. Po Eucharystii miał miejsce uroczysty przemarsz pod remizę OSP, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Widowiskowym elementem przemarszu był program defiladowy w wykonaniu mażoretek „Fortis”, zaprezentowany w rytm muzyki Orkiestry Dętej Gminy Jeżowe.

            Po oficjalnym meldunku z przekazaniem placu i podniesieniu Flagi RP przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, mieliśmy okazję wysłuchać rysu historycznego jednostki, który przybliżył prezes OSP w Jacie dh Jan Sudoł, oraz przemówień zaproszonych gości. Serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia składali tworzącym „Jubilatkę” strażakom m.in. wójt gminy Jeżowe Marek Stępak, starosta niżański Robert Bednarz, prezes zarządu powiatowego ZOSP dh Gabriel Waliłko. Za cierpliwość i wyrozumiałość także rodzinom strażaków-ochotników dziękował poseł na Sejm RP Jerzy Paul.

            W obecności pocztów sztandarowych jednostek OSP z terenu gminy, szanownych gości i licznie zgromadzonych widzów, zasłużonych strażaków z Jaty uhonorowano pamiątkowymi statuetkami. Jubileuszowe grawertony otrzymali Jan Sudoł, Jerzy Kowal, Franciszek Furtak, Leszek Wąsik, Stanisław Czubat i Tadeusz Gryga.

            ***

            Centralnym wydarzeniem niedzielnego popołudnia był z kolei piknik rodzinny, zorganizowany przez KGW „Jacianki” przy wsparciu finansowym z programu „Nowe FIO” oraz sponsorów indywidualnych. Przygotowano masę atrakcji zarówno dla dorosłych mieszkańców Jaty i miejscowości okolicznych, jak i dla milusińskich. Na najmłodszych czekały dmuchańce i zabawa w basenie z kulkami. Otwarciu boiska do siatkówki plażowej towarzyszył turniej, rozgrywany w trzech kategoriach wiekowych i komentowany przez Tadeusza Ligasa (na zwycięzców czekały medale i słodkie upominki). Ogromnym zainteresowaniem cieszył się punkt małej gastronomii prowadzony przez Organizatorki. Gwoździem programu imprezy były z kolei występy naszych utytułowanych mażoretek z grupy Fortis, które zaprezentowały długi program artystyczny z ośmioma układami, za co licznie zgromadzona widownia nagrodziła je gorącymi brawami.

            Do późnych godzin nocnych trwały tańce i zabawy, animowane przez zaprzyjaźnionego didżeja Jerzego Horodeckiego. Piknik zakończył festyn pod chmurką – a że dopisała pogoda, więc dopisała także publiczność, stęskniona za imprezami plenerowymi.

            Gospodarzom podwójnego święta – druhom z OSP w Jacie i paniom z KGW „Jacianki” –

dziękujemy za przyjemnie spędzoną niedzielę! 

Galeria