„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej została wybrana jako lektura w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2021, prowadzonej pod patronatem honorowym pary prezydenckiej. Po raz kolejny do tej akcji włączyła się także gmina Jeżowe. Ponieważ w poprzednich latach odbywała się ona w pozostałych miejscowościach gminy – przyszła kolej na samo Jeżowe. Scena Narodowego Czytania została przygotowana w Parku Gminnym w Jeżowem, zaś współorganizatorami imprezy byli: Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem – Zbigniew Bednarz oraz Biblioteka Publiczna w Jeżowem. Prowadząca Bibliotekę, Karolina Worach wzięła na siebie większość obowiązków związanych z przygotowaniem imprezy, a wsparcie znalazła wśród pracowników bibliotek w gminie oraz pracowników Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem.
Publiczność, która obserwowała Narodowe Czytanie w dniu 3 września 2021 roku, to uczniowie klasy I i II Zespołu Szkół w Jeżowem (licealiści oraz kształcący się w kierunku budowlanym i fryzjerskim) wraz z wychowawczyniami: Agnieszką Kołodziej i Ireną Czyżowską-Smusz. Byli także ze swoimi opiekunami uczniowie Szkoły Podstawowej w Jeżowem-Centrum, dyrektorzy szkół, nauczyciele i grono zainteresowanych tą akcją widzów. Wzbogacali to wydarzenie swoimi występami wokalnymi uczniowie szkoły podstawowej, którzy uczęszczają na zajęcia do Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem – ich kolejne występy przeplatały się z czytaniem poszczeglnych scen „tragifarsy kołtuńskiej” Gabrieli Zapolskiej, a tematyka piosenek ściśle wiązała się ze szkołą, nauką.
Pani Karolina Worach bardzo skrupulatnie zaznaczyła fragmenty dla odtwarzających poszczególne role osób, wcześniej zaś skompletowała obsadę. Dyrektorka Szkoły Podstawowej w Jeżowem-Podgórzu, Krystyna Jabłońska odegrała głosowo rolę tytułową – Pani Dulskiej, w roli jej syna Zbyszka wystąpił wójt Marek Stępak, Hesię zagrała dyrektorka Szkoły Podstawowej w Jeżowem-Centrum, Katarzyna Sudoł, zaś w rolę drugiej córki tytułowej bohaterki, Meli, weszła Maria Kopacz. „Bezgłośna” rola Felicjana Dulskiego przypadła zastępcy wójta Stanisławowi Szotowi (który nie musiał zasiadać wśród aktorów), radna Grażyna Szostecka zagrała Hankę, zaś emerytowana bibliotekarka Stanisława Woś – panią Juliasiewiczową. Najmłodszą aktorką była uczennica Szkoły Podstawowej w Jeżowem-Centrum, Gabrysia Tabor, która zagrała Lokatorkę.
Zanim zaprezentowany został I akt „Moralności pani Dulskiej”, powitał wszystkich i zainaugurował tegoroczne Narodowe Czytanie dyrektor GCK w Jeżowem – Zbigniew Bednarz. Karolina Worach odczytała list prezydenta Andrzeja Dudy, który był wprowadzeniem do samej akcji i wybranego w tym roku utworu, zaś autorkę i jej dzieło przedstawił obszerniej w swoim wystąpieniu polonista Ryszard Mścisz, który od kilku dni jest emerytowanym nauczycielem. Kończąc swoje wystąpienie, Ryszard Mścisz przystąpił od razu do czytania utworu, gdyż przypadła mu tutaj rola narratora, który czyta tekst poboczny.
Wszyscy odtwórcy ról bardzo się starali, by sprostać zadaniu, czytali z wyczuciem i umiejętnie wcielali się w powierzone im role. To zaś sprawiało, że widzowie byli zasłuchani i w jakiś sposób weszli w atmosferę i samą akcję dramatu Gabrieli Zapolskiej. Występy wokalne uczennic po kolejnych kilku scenach zapobiegły uczuciu przesytu zbyt wielkimi dawkami literatury, całość zaś przebiegała nader sprawnie i płynnie. W swoim końcowym wystąpieniu wójt Marek Stępak podziękował za zorganizowanie tej akcji wszystkim, którzy się do tego przyczynili, młodej widowni, wspomniał także o pewnych projektach związanych z miejscem, w którym to wydarzenie się odbywało. Podziękował także wszystkim dyrektor GCK w Jeżowem – Zbigniew Bednarz.
Na koniec czekał na wszystkich poczęstunek oraz możliwość porozmawiania w kuluarach – podsumowania kolejnej prezentacji w ramach Narodowego Czytania.

Zespół Szkół w Jeżowem im. ks. Stanisława Staszica