Za nami XXVIII edycja Wakacjonaliów, czyli popularnych Dni Jeżowego. Po dwóch latach pandemicznej przerwy do naszej gminy wróciła największa impreza plenerowa. Jak co roku patronat nad naszą imprezą objął Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak. O tym, że była ona gorąco wyczekiwana przez mieszkańców całej okolicy, świadczy bardzo wysoka frekwencja – publiczności nie straszna była nawet niesprzyjająca pogoda. Choć wydawać by się mogło, że deszczowa aura zaczęła już wpisywać się w tradycję Wakacjonaliów, to jednak lekka mżawka nie przeszkodziła we wspólnej zabawie.
Na estradzie tegorocznej imprezy zaprezentowali się wykonawcy reprezentujący najróżniejsze gatunki i style. Otwarcia części artystycznej dokonała Orkiestra Dęta Gminy Jeżowe, wykonując zarówno kilka tradycyjnych marszów, jak i własnych aranżacji utworów rozrywkowych, którym towarzyszył popisowy program defiladowy mażoretek z zespołu Fortis. Mażoretki zachwycały zaciekawioną publiczność także w drugim, późniejszym wejściu, prezentując grupowo, w duetach i solo układy ze szpilą, pomponem i flagą – jak również sekwencje taneczne. W swoich najlepszych choreografiach, z wykorzystaniem barwnych kostiumów i misternie wykonanych dekoracji, zaprezentowały się także różne grupy wiekowe z zespołu tanecznego Sardian. Lasowiacki klimat wydarzenia, utrzymywany przez ornamentykę materiałów promocyjnych oraz stoiska z rękodziełem i potrawami regionalnymi, skutecznie podkreśliły występy kapeli ludowej Jeżowianie i zespołu śpiewaczego Jeżowianie. Atmosferę pełni lata rozbudziły piosenki wakacyjne w wykonaniu dziecięcej grupy wokalnej działającej przy GCK w Jeżowem, odrobinę zadumy i melancholii przyniosła poezja śpiewana i utwory w stylu country Grupy Pod Skrzydłami, zaś repertuar z rockowym pazurem zaproponował stalowowolski Fever.
Gwiazda tegorocznej imprezy – piosenkarka Eleni – zgromadziła pod sceną liczne grono słuchaczy, którzy w zadziwiającej solidarności międzypokoleniowej wtórowali wokalistce w jej największych przebojach, jak „Ballado hej” czy „Miłość jak wino”. Gdy wybrzmiało „Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca” – nawet jakby rozpogodziło się niebo nad Jeżowem.
Niedzielny wieczór na scenie Wakacjonaliów wypełniły dźwięki disco. O muzykę do tańca zatroszczyła się dobrze znana jeżowskiej publiczności biłgorajska formacja Tex, a także zespół Looks wraz z DJ Sofi, która poprowadziła zamykającą imprezę dyskotekę pod chmurką. W godzinach nocnych największe audytorium zgromadził jeden z najpopularniejszych girlsbandów w kraju – grupa Top Girls. W ten dość chłodny wieczór gwiazdy disco polo skutecznie rozgrzały swoich fanów takimi utworami jak „Mleczko” czy „Jakbyś mnie zechciał”.
Tegoroczne Dni Gminy Jeżowe miały wymiar nie tylko muzyczno-taneczny – proponowały także pewną gamę wydarzeń towarzyszących. Na pobliskim stadionie Sparty rozgrywały się pomiędzy 19. drużynami mecze okolicznościowego turnieju „Wakacjonalia Cup” (w kategorii U-12 zwyciężył Sokół Nisko, zaś w U-10 i U-8 – Football Academy Stalowa Wola). Wysokim zainteresowaniem cieszyły się stoiska z rękodziełem, pszczelarskie, ekspozycja Wojsk Obrony Terytorialnej oraz loteria fantowa, w której nagrodą główną był piękny rower. Wręcz oblegane były namioty Kół Gospodyń Wiejskich pełne smakołyków na bazie tradycyjnych receptur. Gospodynie z terenu gminy rywalizowały zresztą w konkursie „Smaki Jeżyny”, przeprowadzanym już podczas kilku poprzednich edycji Wakacjonaliów. W tym roku w plebiscycie zwyciężyło KGW „Cholewianki”, które odebrało główną nagrodę za polędwiczki z jeżyną. Na kolejnych stopniach podium stanęły „Dworzanki” z Nowego Nartu i „Jacianki”. Nagrody wręczył honorowy patron imprezy, Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak przy asyście zaproszonych gości: Posła na Sejm RP Jerzego Paula, Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza i Przewodniczącego Rady Gminy Jeżowe Mariana Koca.
Nie były to wszakże jedyne wyróżnienia przyznane tego dnia: tytuł „Społecznika Roku” otrzymał Tadeusz Kopacz, zaś nagrody dla najlepszych uczniów z terenu gminy – Justyna Piędel (PSP Kameralne), Paweł Urbanik (PSP Jeżowe-Podgórze), Klaudia Bolka (PSP Groble), Oliwia Sobota (PSP Cholewiana Góra), Oliwia Rębisz (PSP Stary Nart), Wojciech Kubat (ZS Jata) oraz Oliwia Ciak (ZS Jeżowe-Centrum).
W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do powrotu Wakacjonaliów na mapę letnich imprez plenerowych w regionie. Już dziś zapraszamy na przyszłoroczną edycję imprezy, nad której koncepcją właśnie zaczynamy prace, oraz na wszystkie inne wydarzenia z kalendarza Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem. Do zobaczenia!

GALERIA