We wtorek 15 listopada, grupa dzieci, uczęszczających na zajęcia plastyczne w naszym domu kultury, odwiedziła zagrodę garncarską w Medyni Głogowskiej. 25-osobowej gromadce towarzyszyli: opiekunka pracowni ceramiczno-plastycznej, pani Małgorzata Żoczek, oraz pan Krzysztof Socha.

Po zagrodzie oprowadził nas i zapoznał z tradycjami garncarskimi Medyni i okolic pracownik tego kompleksu kulturowo-artystycznego, pan Szymon. Zwiedzanie rozpoczęło się od wizyty w pokazowym domku garncarza, gdzie dzieci mogły zapoznać się z wyposażeniem typowej chaty wiejskiej z końca XIX wieku i zobaczyć m.in. dzieże, łopaty do chleba czy grzebienie do lnu. Było to świetne przygotowanie do obejrzenia filmu dokumentalnego z 1947 roku o pracy medyńskich garncarzy. Prawdziwy piec dzieci zobaczyły już po tym, jak z filmu dowiedziały się o metodach pozyskiwania gliny i jej przygotowaniu do wyrobu ceramiki ozdobnej i użytkowej. Tym, na co wszyscy czekali, była samodzielna praca z gliną – zarówno przy kole garncarskim, jak i ręczne wyrabianie najróżniejszych postaci i figurek. Pod czujnym okiem pracowników zagrody (oraz z ich niewielką pomocą) nasi milusińscy przygotowali piękne miski, kubki i wazoniki, które mogli zabrać ze sobą.

Po warsztatach na strudzonych pracą małych garncarzy czekały w pobliskiej karczmie pyszne pierogi. Dzieci odwiedziły też sklepik z pamiątkami, gdzie mogły zobaczyć najpiękniejsze rzeczy, jakie wyrabia się z gliny.

            Wyroby naszych podopiecznych właśnie przechodzą proces suszenia. Być może za kilka dni  będziemy mogli zobaczyć to urocze rękodzieło już wypalone i pokryte emalią!